وبلاگ

مبلیران چگونه بوجود آمد؟

برادران خیامی بنیانگذاران مبلیران بودند. شرکت مبلیران توسط احمد ومحمود خیامی که از آنها میتوان بعنوان نوابغ صنعت ایران نام برد تاسیس گردید ، از خدمات ایشان میتوان به تاسیس شرکت خودروسازی ایران ناسیونال که پیکان را تولید میکرد،فروشگاه‌های زنجیره‌ای کوروش، کارخانه بریجستون، پیستون سازی ایران ،بزرگترین مبلسازی در خاور میانه بنام مبلیران، بیمه اسیا،ایدم تبریز،بانک صنعت ومعدن، وسایر خدمات ارزشمند این عزیزان خراسانی میتوان از احداث بیش از صد مدرسه در شهرها وروستاهای خراسان نام برد.

 

خیامی ها کار خود را در ایران ناسیونال از ساخت اتاق برای کامیون ها و اتوبوس ها آغاز کردند.برادران خیامی در کنار سالنهای مخصوص ساخت بدنه اتوبوس ها، رنگ آمیزی و … سالنی هم برای ساخت صندلی های راحت مخصوص اتوبوس بنا کردند تا مسافرانی که چندین ساعت روی صندلی می‌نشینند احساس ناراحتی نکنند. این کارگاه صندلی‌سازی بعد‌ها الهام بخش آن ها در ساختن نخستین کارخانه بزرگ مبل‌سازی ایران به نام مبلیران شد.

 

مبلمان خانگی در آن زمان به تازگی داشت برای طبقه متوسط از حالت لوکس خارج و به یک نیاز تبدیل می شد. مبلیران نخستین کارخانه تولید صنعتی مبلمان در ایران بود و توانسته بود خلا بزرگی را که در خصوص تولید تجهیزات و مبلمان اداری و همچنین مبلمان منزل مناسب و اقتصادی وجود داشت پر کند.
شرکت مبلیران باهدف تامین وتولید مبلمان راحتی وبیشتر مصرفی نه لوکس حدودا در سال ۱۳۴۶ در تهران وبا تولید معتنابهی مبلمان در روز شروع به کار نمود،قالبهای آن اصلی وامریکایی بودند وتمام متریال مصرفی آن از آمریکاوایتالیا تهیه میشده است ،وبیشتر تاکید آن بر کیفیت بالا وراحتی مطلوب بوده است ،آنچه مبلیران را در اذهان زنده نگه داشته است وباعث فخر در خاور میانه بوده ،مجموعه ای از اینها بوده یعنی قالب بی‌نظیر آمریکایی، متریال عالی آمریکایی وایتالیایی ،دستگاه های به روز تولید مبلمان ،مهندسین وهنرمندان درجه یک تولید وخدمات پس از فروش آن که بیشتر مبلغین خود مشتریها بودند.

 

این شرکت محبوب پایان عمرش سال ۱۳۵۷ بود.

 

در سالیان بعد با توجه به حسن شهرت این برند افرادی دیگری با همین نام و البته پسوندهای مختلف ثبت نمودند که پر واضح است که هیچکدام هیچ گونه ارتباطی به مبلیران اصلی ندارند اگر چه بعضی از آنها بعنوان پسوند از کلمه اصل استفاده نموده باشند.

 

گروه صنعتی مبلیران حسن محمدی نیز مانند دیگران در سال 1396 برند ” مبلیران حسن محمدی ” را با شماره ثبت 280370 در سازمان ثبت علائم تجاری به ثبت رساند.

 

شایان ذکر است از مجموع چند شرکتی که از پیشوند مبلیران استفاده نموده اند تنها و تنها ” گروه صنعتی مبلیران حسن محمدی ”  تنها گروه صنعتی است که دارای تولید بالا در روز بوده و با داشتن بیش از 40 نمایندگی توزیع در داخل و خارج از کشور فعالیت می نماید.

 

این گروه صنعتی در شهرک چاردانگه در مساحتی بیش از 8000 متر مربع  به  تولید  انواع مبلمان راحتی و استیل خانگی مشغول است که در حال حاضر جهت توسعه خطوط تولیدی خود مبادرت به خرید زمینی به مساحت 30000 متر مربع نموده و در حال ساخت سوله های مورد نیاز میباشد تا بزودی ضمن گسترش خطوط تولیدی خود نسبت به تنوع محصولات اقدامات مقتضی صورت دهد.

 

استراتژی گروه صنعتی مبلیران حسن محمدی کیفیت، دوام و آرامش مشتریان است که با افزایش بهره وری تولید در عین کیفیت عالی ، سعی مینماید با کمترین قیمت ممکنه محصولاتی غیرقابل رقابت در بازار داخل و خارج ارائه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید